A Moz.go Magyar Mozgóképfesztivál minden évben lehetőséget ad arra, hogy az ember tömbösítve, néhány nap alatt megnézze az elmúlt évek magyar filmgyártásának termését. Idén a nagyjátékfilmes-mozifilmes blokk vérszegényre sikerült. A közönségcsalogató alkotások, mint a Futni mentem, a Hogyan tudnék élni nélküled vagy a Hunyadi sorozat már régóta láthatóak a mozikban, a streaming szolgáltatók valamelyikén vagy a tévében. Ugyanakkor újdonságot, nagy premiert nem időzítettek a fesztiválra.
A fesztiválprogram ezen sajátossága miatt idén nagyobb figyelmet szenteltem a dokumentumfilmeknek és a rövidfilmeknek, amelyek egyébként általában a háttérbe szorulnak. Ennek jegyében a csütörtök a dokumentumfilmes napnak bizonyult. A legpompásabb emberi elme Neumann János életet és munkásságát mutatja be fényképeken, archív felvételeken és kortársak visszaemlékezésein keresztül. A filmben amellett, hogy újra és újra elismételték Neumann zsenialitását és úttörő eredményeit több tudományterületen, sikerült emberi apróságokat is felvillantani, amik igazán emlékezetesek.
A késő esti programot Zurbó Dorottya és Arun Bhattarai A boldogság ügynöke című dokumentumfilmje jelentette, amely egyben a fesztivál legnagyobb élménye is volt. A bhutáni boldogságügynök mindennapjait követő film nem csak azért különleges, mert bepillantást nyújt egy távoli, idegen kultúrába, hanem mert különleges árnyalatokat és összetettséget mutat, olyan tökéletes arányérzékkel, ami ritkaság. Az már csak az extra, hogy az ember a vetítés után Bhutánba akar utazni.
A péntek a rövidfilmeké volt. Hagyományosan a Mozgóképfesztiválon levetítik az SZFE-s diákok vizsgafilmjeit. Csizmadia Máté Noel Átmenet című kisfilmjei egy sci-fi történet, amelyben egy fiatalító karkötő áll a középpontban, és hogy egy idős házaspár tagjai eltérően viszonyulnak a lehetőséghez. Az idős Koltai Róbertnek jól áll a megcsontosodott öregember szerepe, bár a film nem tudja kijátszani a helyzetben rejlő, igazán komoly drámaiságot. Papp Márton Megértésüket köszönjük! című rövidfilmje Wes Anderson stílusában dolgozza fel azt a helyzetet, hogy egy világvégi állomáson nem csak késik a vonat, hanem egyszerűen eltűnik, és a vasútbolond állomásfőnök elindul megkeresni. Varga Anna Boglárka: Meg fogsz ölni egy őzikét! című filmje egy pár története, szerelemé, bizonytalanság és illúzióké, amelynek nem a kifutása megragadó, hanem hangulat és a fiatal rendező ütemérzéke.
Az MA-s vizsgafilmek között emlékezetes Kotsis Gergely: Ha átkelsz majd a nagy hegyen című kisfilmje az egyre inkább lecsúszó, végrehajtó Andrásról szól. Az alkotás szintén az atmoszférájával emelkedik ki a többi közül. Szijj András: Árral szemben című szintén MA kisfilmje egy nyomozásról szól: Hilda nem hajlandó elfogadni, hogy a lánya öngyilkos lett, és a saját kezébe veszi az igazságszolgáltatást. Für Anikó nagyszerű alakítása mellett sajnos a krimi rész döcög, a végső nagyjelenet gyorsan jön el és erőltetett.
A csütörtökön látott rövidfilmek közül kettő kilóg a sorból: Szvitek Attila Eszmélet című vizsgafilmje speciális József Attila versfilm, amelyben a Rákosi-hatalomátvétel idején egy fiatal nőt bíznak meg egy József Attila életéről szóló film átírására, aki szembeszáll a kommunistákkal és bosszút áll szülei gyilkosán. Goretic Péter rendezésében az Egy szelet sült pedig adaptáció, az azonos című Jack London boksztörténet feldolgozása remek színészi alakítással és jól kibontott drámával.
Szombaton folytattuk a dokumentum- és rövidfilm nézést Török Zoltán Változó vadon – Az én Északom című természetfilmjével. Török Zoltán tizenöt éve költözött Svédországba, és lelkes túrázóként bejárta az ország minden zegzugát. Ennek szívderítő szépségeit (a kölyökrókák, ahogy játszadoznak, tuti közönségsiker) mutatja be a filmjében, miközben kitér a klímaváltozás és az erdőirtások hatására is. A Változó vadon teljesen megérdemelten megkapta a fesztivál legjobb dokumentum rövidfilmje díjat.
A szombati rövidfilmes szekció vegyesebb volt a péntekinél, és külön vették az SZFE vizsgafilmeket, amelyeket majdnem egy időben, de máshol vetítettek. Papp Zsombor Csendes részecskék című filmje egy fiatal párról szól, ahol az egyiküket felveszik egy amerikai filmes akadémiára, a másikukat nem. A kisfilmben operatőri munka figyelemre méltó, de a helyzetet drámaiságát nem sikerült kibontani, talán mert érezni a sztoriban az elfogultságot. Az Égig érő álmok Piroch Gábornak, a legendás magyar kaszkadőrnek a gyerekkorát dolgozza fel, ő maga írta és rendezte. A korszak hangulatának eltalálásán túl a kisfilm nehezen találja a történetet, a dramaturgiai ívet az álmodozó-korlátok ellen lázongó kisfiú sztorijában. Kellett volna egy hozzáértő forgatókönyvíró. Takács Adél: Kis szépség című filmje egy gyerekbántalmazási ügy története, ami mögött nagyon szépen, finoman kezd felsejleni a múlt.
A fesztivál lezárását a Mikulán Dávid és Révész Bálint KIX című egészestés dokumentumfilm jelentette. A film Sanyikát követi 8 éves korától nagyjából odáig, amikor egy heccnek indult gyújtogatás egy ember életébe került a Ráday utcában. A film sokkolóan mutat be egy olyan életet, amiről nehéz felfogni, hogy a 21. században, Budapesten létezhet, és bár egyfelől érdemes felkészülni arra, hogy a hatását nem lehet lerázni kilépve a moziból, másfelől remek beszélgetésindító. A film értékeit a fesztivál legjobb egészestés dokumentumfilm díjával ismerték el.
Közben este lezajlott a díjátadó, a 2025-ös Magyar Mozgóképfesztivál további díjazottjai:
Játékfilm kategória: Hogyan tudnék élni nélküled?
Tévéfilm kategória: Ők tudják, mi a szerelem
Tévésorozat kategória: S.E.R.E.G.
Kisjátékfilm kategória: Kecskeének
Animáció kategória: Cipők és paták és Kutyafül (megosztva)
Rendező kategória: Lakos Nóra (Véletlenül írtam egy könyvet)
Operatőr kategória: Dévényi Zoltán (Lepattanó, Ványa bácsi - Buborékkeringő)
Forgatókönyvíró kategória: Nagy Anikó Mária, Lukácsy György (1968 - Egy szerelem rekonstrukciója)
Hangmérnök kategória: Tőzsér Attila (Hogyan tudnék élni nélküled?)
Zeneszerző kategória: Hrutka Róbert (Futni mentem)
Vágó kategória: Kovács Zoltán (Ma este gyilkolunk, Hogyan tudnék élni nélküled?)
Díszlettervező kategória: Pető Beatrix (Most vagy soha!)
Jelmez kategória: Hakkel Borbála (Az utolsó lélek az ördögé)
Maszk kategória: Kriskó Ancsa, Tóth Mónika (Most vagy soha!)
Férfi főszereplő kategória: Blaskó Péter (Ők tudják, mi a szerelem)
Női főszereplő kategória: Molnár Piroska (Csendes éj)
Női mellékszereplő kategória: Tankó Erika (Egy százalék indián)
Férfi mellékszereplő kategória: Horváth Lajos Ottó (Most vagy soha!)